Zasady Pilatesa i korzyści jakie płyną z wykonywania jego ćwiczeń

W swojej metodzie Joseph Pilates kierował się sześcioma głównymi zasadami, które decydują o jej niezwykłej skuteczności. Aby ćwiczenia Pilatesa przyniosły oczekiwane efekty, należy dobrze zapoznać się z podstawowymi założeniami metody. W tym artykule postaram się je Wam przybliżyć.

6 głównych zasad Josepha Pilatesa to:

Koncentracja

Podczas ćwiczeń musimy zapomnieć o troskach dnia codziennego, przez co pozbywamy się stresu, rozluźniamy napięte mięśnie – relaksujemy się.

Kontrola wykonywanych ruchów

Nie spieszymy się, pracujemy nad koordynacją ruchów, co doskonale wpływa nie tylko na nasze ciało ale również na nasz umysł.

 „Silny środek” (gorset mięśniowy w obrębie brzucha)

”Silny środek” jest naturalną podporą naszego kręgosłupa. Ćwicząc mięśnie głębokie, które odpowiadają m.in. za stabilizację miednicy, pozbywamy się bólu wynikłego ze złych nawyków posturalnych.

Płynne wykonywanie ruchów

Już po niedługim czasie od rozpoczęcia ćwiczeń możemy zauważyć wyraźne zmiany w sposobie naszego poruszania się, który staje się nie tylko dynamiczny ale również pełen gracji.

Właściwe oddychanie

W Pilatesie uczymy się świadomego oddychania zwiększającego pojemność klatki piersiowej oraz poprawiającego ogólną wydolność organizmu. Właściwa synchronizacja oddechu z wykonywanym ćwiczeniem jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w Pilatesie.

Precyzja wykonywanych ruchów

Ćwiczenia na macie wykorzystujące proste i funkcjonalne wzorce ruchowe, promują precyzję i kontrolę wykonywania ruchów. Precyzyjne wykonywanie ćwiczeń jest wspaniałym treningiem zwiększającym harmonię naszego ciała i umysłu.