Metoda Body Control Pilates® w pytaniach i odpowiedziach – czyli co musisz wiedzieć zanim zaczniesz ćwiczyć.

1. Co to jest Pilates?

Pilates to metoda ćwiczeń gimnastycznych, której twórcą jest Joseph Pilates. Bazując na własnych doświadczeniach w przezwyciężaniu problemów zdrowotnych, Pilates stworzył system ćwiczeń, który całkowicie zrewolucjonizował myślenie o sprawności fizycznej i stał się prekursorem współczesnego fitnessu. Początkowo jego ćwiczenia służyły do rehabilitacji żołnierzy rannych podczas I wojny światowej. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych ćwiczenia Pilatesa stały się popularne wśród artystów cyrkowych, gimnastyków, tancerzy, ludzi związanych ze teatrem. Pilates to coś więcej niż tylko zestaw ćwiczeń gimnastycznych. Jest to kompleksowe podejście do życia w aspekcie zarówno fizycznym jak i duchowym.

2. Co to jest Body Control Pilates®?

Body Control Pilates® to europejska szkoła Pilatesa z siedzibą w Londynie, jak również metoda ćwiczeń oparta na systemie stworzonym przez Josepha Pilatesa. Celem szkoły jest przybliżenie metody Pilatesa każdemu, bez względu na wiek, zamożność, czy sprawność fizyczną.

3. Czym różni się metoda Body Control Pilates® od klasycznych ćwiczeń Pilatesa?

Klasyczne ćwiczenia Pilatesa wymagają dużej sprawności fizycznej, co powoduje, że nie wszyscy mogą czerpać z nich korzyści. W Metodzie Body Control Pilates®, ćwiczenia są rozłożone na proste elementy tak, by umożliwić każdemu ich opanowanie. Są bezpieczne i nie wymagają przygotowania sportowego. Stanowią doskonały wstęp do uprawiania wszelkich sportów, szczególnie dla osób powracających do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie (np. dla kobiet po urodzeniu dziecka).

4. Jaka jest różnica między Pilatesem i jogą?

Pilates i joga mają ze sobą dużo wspólnego. Przede wszystkim oba zaliczają się do kategorii treningów body&mind. Joga, oprócz ćwiczeń fizycznych i oddechowych, kładzie duży nacisk na medytację i rozwój duchowy. Pilates koncentruje się na świadomym wykonywaniu ćwiczeń połączonych z właściwym oddychaniem, poprawie sylwetki między innymi poprzez wzmacnianie mięśni głębokich.

5. Kto może ćwiczyć metodą Body Control Pilates®?

Body Control Pilates® jest dla każdego, lecz w szczególności dla osób, które chcą świadomie wpłynąć na swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Są to ćwiczenia, które można uprawiać w każdym wieku bez względu na stopień sprawności fizycznej. Osobom zapracowanym i zestresowanym Pilates pozwala zrelaksować się, przywrócić harmonię ciała i umysłu. Spędzającym większość dnia w pozycji siedzącej lub stojącej oferuje ćwiczenia zapobiegające bólom kręgosłupa, zmniejszające napięcie mięśniowe, poprawia sylwetkę. Kobietom w ciąży pozwala na bezpieczne, efektywne i nieobciążające wykonywanie ćwiczeń. Osobom starszym pozwala cieszyć się życiem aktywnym, wzmacnia wydolność organizmu, przywraca sprawność stawów, poprawia koordynację ruchową i giętkość, pozwala na wykonywanie czynności dnia codziennego bez bólu i ograniczeń.

6. Jakie korzyści daje ćwiczenie Pilatesa?

Ćwiczenia wzmacniają mięśnie, poprawiają sylwetkę, zwiększają giętkość ciała, poprawiają koordynację ruchową, pozytywnie wpływają na kondycję całego ciała. Pilates uczy właściwego oddychania i uświadamia powiązane z nim fizyczne i psychiczne korzyści dla całego organizmu (np. poprawa krążenia, dotlenienie wszystkich komórek, wydalanie toksyn, poprawa koncentracji, kojący wpływ na umysł). Zwiększa pojemność płuc i poprawia funkcjonowanie organów wewnętrznych. Relaksuje, zmniejsza napięcie mięśni spowodowane stresem.

7. Przy jakich problemach zdrowotnych mogą być pomocne ćwiczenia Pilatesa?

Ćwiczenia Pilatesa pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych z osteoporozą (wzmacniają mięśnie i kości, zmniejszają ryzyko urazów związane z upadkiem) i pomagają w problemach układu krążenia wynikających z otyłości. Pilates działa relaksująco, dzięki czemu pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Zapobiega bólom kręgosłupa w czasie ciąży i pozwala wrócić do formy po urodzeniu dziecka. Wzmacnianie mięśni dna miednicy, zapobiega problemowi nietrzymania moczu u kobiet i przerostu prostaty u mężczyzn. Pilates pomaga w dolegliwościach związanych z menopauzą (tycie, stres, gorsze samopoczucie) i ze starzeniem się organizmu (bóle stawów, bóle kręgosłupa, bóle kolan, problemy ze stawami biodrowymi, „wdowi garb”, brak elastyczności, trudności z koncentracją, pogorszenie koordynacji ruchowej).